Terapia hormonalna kojarzona jest głównie z leczeniem nieprzyjemnych skutków przechodzenia menopauzy u kobiet. Jest to błędne skojarzenie, ponieważ mężczyźni również mogą wiele skorzystać na odpowiednio prowadzonej terapii. Z wiekiem gospodarka hormonalna ulega zmianom, notowany jest przeważnie spadek stężenia hormonów w organizmie. Ta tendencja szczególnie dotyczy hormonów płciowych. Utrzymanie hormonów na odpowiednim poziomie pozwala skutecznie zahamować procesy starzenia oraz znacząco polepszyć jakość życia.
Zastępcza terapia hormonalna dla mężczyzn może być kluczowa dla zachowania zdrowia, odpowiedniego wyglądu oraz wspaniałego samopoczucia na lata.
Przesłanki do stosowania zastępczej terapii hormonalnej
Z biegiem czasu poziom testosteronu u mężczyzn spada. Objawia się to w dwojaki sposób – po pierwsze wygląd i samopoczucie, a po drugie zachowanie.
Mężczyzna może zauważyć u siebie pewne czynniki, które są konsekwencjami niedoboru testosteronu. Można do nich zaliczyć:
– Mniejszy popęd seksualny,
– mniejsze zadowolenie z życia,
– zmniejszenie masy mięśniowej wraz z osłabieniem fizycznym,
– brak energii życiowej,
– słabsze wzwody członka.
Objawy to mogą być wynikiem wielu innych chorób, dlatego też przed przystąpieniem do zastępczej terapii hormonalnej lekarz prowadzący zaleci serię badań, które wykluczą inne schorzenia. Dopiero po uzyskaniu wyników lekarz jest w stanie ustalić plan indywidualnej zastępczej terapii hormonalnej.
Wpływ stylu życia na poziom hormonów
Powstaje coraz więcej badań naukowych, które jasno dowodzą, że niska aktywność fizyczna oraz zła dieta obniżają poziom testosteronu u zdrowych mężczyzn. Dlatego też przed rozpoczęciem i w trakcie trwania zastępczej terapii hormonalnej konieczne jest wprowadzenie odpowiedniej diety oraz treningów.
Dieta powinna być dostosowana nie tylko pod względem zapotrzebowania na makro i mikroskładniki, ale też dopasowana do preferencji pacjenta. Zdarza się, że już sama dieta przynosi efekty w postaci podwyższonego poziomu testosteronu u mężczyzn. Taki jadłospis powinien być stworzony przez dietetyka klinicznego oraz stale monitorowany.
Podobnie ma się sprawa z treningami fizycznymi – powinny być prowadzone przez profesjonalistę i dopasowane pod konkretne możliwości i uwarunkowania. Długofalowa współpraca z trenerem personalnym nie tylko wspomaga produkcję testosteronu, ale również pomaga w uzyskaniu atletycznej sylwetki.
Tylko holistyczne podejście do zdrowego trybu życia oraz odpowiednio prowadzona przez specjalistę terapia hormonalna są w stanie zapewnić lepszą jakość życia.
Realne zagrożenia związane z niskim poziomem testosteronu u mężczyzn
Od lat obserwuje się korelację niskiego poziomu hormonów płciowych u mężczyzn, a chorobami układu sercowo-naczyniowego, osteoporozą, depresją oraz cukrzycą. Bardzo często lekarze specjaliści błędnie interpretują objawy i przypisują je innym chorobom. Błędne rozpoznanie przyczyny prowadzi do złego leczenia, a tym samym problem pozostaje nierozwiązany. Leczenie objawowe nigdy nie daje możliwości całościowego powrotu do zdrowia.
Choroby układy sercowo-naczyniowego są najczęstszą przyczyną zgonów u polskich mężczyzn. Niektórzy badacze łączą niektóre rodzaje nowotworów z niskim poziomem testosteronu, obecnie jest to teza w sferze badań, lecz patrząc na obecne wyniki badań, można przychylić się do tej tezy.
Najbardziej dokuczliwym objawem niskiego poziomu testosteronu (szczególnie u stosunkowo młodych mężczyzn) jest niskie libido oraz problem z erekcją. Jest to problem, który niejednokrotnie jest pomijany przez samego pacjenta w gabinecie lekarskim. Jest to poważny problem, który nieleczony może doprowadzić do depresji, stanów lękowych oraz zaburzeń snu.
Zastępcza terapia hormonalna jest w stanie w sposób wyraźnie zauważalny poprawić libido i erekcję.
Przyczyny niskiego poziomu testosteronu
Oprócz już wcześniej wspomnianego złego trybu życia, niski poziom testosteronu może być wynikiem chorób lub schorzeń. Można do nich zaliczyć:
– Nowotwory oraz wdrożone leczenie,
– zespół klinefeltera,
– andropauza,
– zakażenie wirusem HIV,
– urazy oraz stany zapalne jąder i moszny,
– nieprawidłowy rozwój anatomiczny jąder,
– zespół Kallmanna,
– nadużywanie alkoholu.
Są to jedne z częściej występujących przyczyn niskiego testosteronu.
Najlepsze efekty hormonalnej terapii zastępczej uzyskuje się w momencie, kiedy leczona jest również przyczyna niskiego poziomu testosteronu. Nie można wprowadzić terapii hormonalnej bez uprzedniego znalezienia przyczyny niskich hormonów płciowych.
Wady stosowania zastępczej terapii hormonalnej
W trakcie trwania terapii zauważono upośledzenie płodności u mężczyzn. Jeżeli cała terapia jest prowadzona przez odpowiedniego specjalistę oraz stale monitorowany jest stan pacjenta, to upośledzenie płodności jest efektem w pełni odwracalnym. W przypadku, gdy pacjent stara się o dziecko, lekarz prowadzący uruchamia specjalne farmakologiczne leczenie, które ma na celu przywrócenie pełnej płodności. Powrót do hormonalnej terapii zastępczej powinien być na nowo konsultowany i przeprowadzany przez lekarza endokrynologa.