Morfologia to najbardziej podstawowe badanie, z jakim mamy do czynienia właściwie od wczesnego dzieciństwa. Jest proste, nie zabiera dużo czasu, a potrafi wiele powiedzieć o organizmie. Często jednak wykonujemy je tylko w stanach osłabienia, czy w sytuacji, gdy coś nas niepokoi. To błąd. Aby miało ono sens, powinno być robione regularnie. Jak często i co powiedzą nam wyniki? O tym opowiemy w tym artykule.
Ogólne badanie krwi zmierza do określenia ilości erytrocytów (krwinek czerwonych), leukocytów (krwinek białych) oraz trombocytów (płytek krwi) w organizmie. Dodatkowo pokazuje stężenie hemoglobiny, która odpowiedzialna jest za transport tlenu.
Morfologię wykonuje się, aby sprawdzić ogólny stan organizmu i ocenić, czy jego funkcjonowanie nie jest zaburzone. Wszelkie odstępstwa od norm mogą bowiem wskazywać na chorobę pacjenta. W takim przypadku badanie krwi nadaje kierunek dalszej diagnostyce.
Dlatego tak ważne jest, aby przeprowadzać je regularnie, nawet jeśli czujemy się dobrze. Pozwoli ono wychwycić wszelkie nieprawidłowości już w początkowej fazie. Wiele zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu pacjenta początkowo nie daje symptomów, więc choroba rozwija się po cichu. Systematyczna morfologia minimalizuje to zagrożenie.
Z pewnością odradzamy analizę wyników badania krwi samodzielnie. W przypadku jakichkolwiek odchyleń od normy najistotniejsza jest konsultacja lekarska. Każdego parametru nie można bowiem czytać oddzielnie, a analizować go w ogólnym zestawieniu z pozostałymi elementami.
Z pewnością jednak powinna nas zaniepokoić:
Jednak w każdym przypadku wskazana jest dalsza diagnostyka pod okiem lekarza.
Z pewnością morfologia jest podstawowym badaniem, które u osób zdrowych i w dobrej formie jest absolutnie wystarczająca. Dotyczy to w szczególności osób młodych. Jednak występują sytuacje, w których lepiej rozszerzyć profilaktykę.
W jakich przypadkach należy to zrobić?
Oto kilka przykładów:
Z pewnością jest to pierwsze, co powinniśmy zrobić, jeśli widzimy u siebie jakiekolwiek zmiany takie, jak np. :
Natomiast jeśli jesteśmy zdrowi, nic nam nie dolega i czujemy się rewelacyjnie, ogólne badanie krwi należy przeprowadzić minimum raz w roku, a po 40 rż. nawet częściej np. co 6 miesięcy.
Bezpłatnie wykonać można ją na NFZ po otrzymaniu skierowania od lekarza pierwszego kontaktu. Jednak jeśli zależy nam na czasie, a przede wszystkim komforcie, to badanie krwi w prywatnym laboratorium kosztuje około kilkunastu złotych.
W Health-Service jest to 15 zł. Posiadamy także pakiety, które pozwalają przeprowadzić najważniejsze badania w poszczególnych grupach klientów.
Wierzymy, że zależy Ci na zdrowiu, dlatego przekonujemy do profilaktyki. Jak mówi stara prawda: “lepiej zapobiegać niż leczyć”.
Zapisz się na bezpłatną konsultację, wypełniając formularz online lub dzwoniąc, aby ustalić dogodny termin. Podczas spotkania specjalista przeprowadzi krótki wywiad, aby dowiedzieć się więcej o Twoim stanie zdrowia i celach terapii. Omówiony zostanie plan terapii, dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb.