Leczenie stopy cukrzycowej

Na cukrzycę choruje obecnie około 3 milionów Polaków. Natomiast wiele osób nie jest jeszcze świadomych choroby, gdyż nadal zbyt rzadko przeprowadzamy badania kontrolne, które umożliwiają jej wykrycie. 

Tymczasem nieleczona prowadzi do poważnych konsekwencji. Jednym z nich jest stopa cukrzycowa. Etiologia tego schorzenia jest złożona.  

  • W wyniku zmian cukrzycowych pojawia się miażdżyca naczyń włosowatych. Dochodzi do ich zwężenia, a następnie do niedokrwienia i niedotlenienia części ciała odległych od serca. W stopie cukrzycowej są to właśnie kończy dolne.
  • Przy cukrzycy zwiększa się lepkość krwi, co potęguje problemy z jej dostarczaniem do kończyn przez zwężone naczynia włosowate.
  • Problemy z krzepliwością utrudniają gojenie się ran.
  • Uszkodzone zostają również nerwy. Pacjent odczuwa to początkowo jako mrowienie i drętwienie w stopie. Zmniejsza się jednak odczuwanie bólu. Chorzy mogą nie zauważyć poważnych uszkodzeń tkanek, przez co dochodzi do zakażenia. 

Ostatecznym krokiem leczenia stopy cukrzycowej jest amputacja. Polska znajduje się na 10 miejscu z 31 krajów europejskich pod względem liczby przeprowadzonych takich operacji. 

Tlenoterapia hiperbaryczna a leczenie stopy cukrzycowej

Seanse HBOT w leczeniu stopy cukrzycowej w znacznym stopniu przyczyniają się do zmniejszenia zmian chorobowych. Wyniki badań potwierdzają, że regularne zabiegi w komorze hiperbarycznej w leczeniu cukrzycy:

  • łagodzą stany zapalne;
  • przyspieszają gojenie się ran;
  • niszczą bakterie beztlenowe;
  • przyspieszają regenerację uszkodzonych tkanek, zmniejszając ryzyko powstania trwałych ubytków;

Stosując tlenoterapię hiperbaryczną jako wsparcie leczenia cukrzycy, w wielu przypadkach można zmniejszyć objawy schorzenia i zniwelować konieczność amputacji. 

Masz dodatkowe pytania?

Chcesz umówić się na konsultacje z lekarzem rodzinnym?

Chcesz zamówić seanse w komorze hiperbarycznej?

Skontaktuj się z nami 

Czekamy, by Ci pomóc.

Przewiń do góry
Call Now Button