Wsparcie leczenia depresji

Około 1,5 miliona Polaków choruje obecnie na depresję. Pandemia w latach 2020-2021 pogorszyła sytuację. Aż 42% Polaków przyznaje się do spadku nastroju, chronicznego zmęczenia i ciągłego lęku. 

Depresja kojarzona jest przede wszystkim z brakiem uczucia radości, zniechęceniem i obojętnością, a wręcz apatią. Chorzy na depresję mają niskie poczucie własnej wartości. Żyją w ciągłym strachu i lęku przed teraźniejszością i przyszłością. Źle odbierają i interpretują rzeczywistość. 

Jednak depresja objawia się także schorzeniami i zaburzeniami fizycznymi. Pierwszymi jej objawami są bezsenność, brak apetytu lub nadmierny apetyt. U kobiet pojawiają się także problemy z cyklem  miesiączkowym, u mężczyzn spadek libido.  

Następują też istotne zmiany w mózgu.

Depresja jest chorobą leczoną wielopłaszczyznowo. Jej podstawą jest farmakologia, której towarzyszy psychoterapia. Czasem wykorzystywane są także metody alternatywne. 

Coraz częściej stosuje się również tlenoterapię hiperbaryczną do leczenia depresji, stanów lękowych oraz epizodów depresyjnych. 

Tlenoterapia hiperbaryczna w leczeniu depresji Kielce

Zabiegi HBOT wykorzystywane są w szczególności w leczeniu depresji endogennej oraz oddechowej

Tlen dostarczany w dużym stężeniu oraz pod wysokim ciśnieniem poprawia funkcjonowanie centralnego układu nerwowego:

  • przyspiesza regenerację uszkodzonych komórek;
  • zwiększa przepływ krwi do mózgu;
  • stymuluje neurony do aktywności;
  • pobudza metabolizm komórek.

Tlenoterapia hiperbaryczna w leczeniu depresji Kielce przy regularnym stosowaniu:

  • poprawia samopoczucie;
  • wpływa na jakość snu – staje się on głębszy i dłuższy;
  • zwiększa skuteczność działania leków;
  • w niektórych przypadkach pozwala na redukcję przyjmowanych leków lub całkowitą ich eliminację z procesu leczenia. 

Tlenoterapia hiperbaryczna dla poprawy nastroju

Lekarze coraz częściej zachęcają do stosowania seansów tlenoterapii hiperbarycznej w leczeniu depresji, a także jako element prewencyjny. 

Zabiegi HBOT są przyjemne i relaksacyjne. W czasie ich trwania pacjent odpoczywa, może pozwolić sobie na krótką drzemkę, czytanie ulubionej książki czy medytacje. 

Tlenoterapia hiperbaryczna w walce z depresją poprawia samopoczucie oraz likwiduje napięcie i stres. Jest wskazana w leczeniu wypalenia zawodowego, a prewencyjnie zapobiega jego powstawaniu.

Jednak zabiegi HBOT w leczeniu depresji Kielce powinny być częścią kompleksowych działań. Ich wdrożenie powinno być poprzedzone wizytą u lekarza specjalisty oraz u internisty, który oceni stan fizyczny pacjenta oraz przeprowadzi wywiad rodzinny. Wykluczy wówczas przeciwwskazania do seansów terapii hiperbarycznej w leczeniu depresji w Kielcach

 

Masz dodatkowe pytania?

Chcesz umówić się na konsultacje z lekarzem rodzinnym?

Chcesz zamówić seanse w komorze hiperbarycznej jako wsparcie leczenia depresji?

Skontaktuj się z nami 

Czekamy, by Ci pomóc.

Przewiń do góry
Call Now Button